Zapora na Jeziorze Złotnickim

Zapora na Jeziorze Złotnickim

Znajduje się w odległości 16 km od Lubomierza, w pomiędzy miejscowościami Zapusta i Złotniki Lubańskie. Zapora i elektrownia stanowią dokument dziedzictwa cywilizacyjnego. Budowę rozpoczęto w 1919 roku na rzece Kwisie w celu ochrony przeciwpowodziowej przyległych terenów. Zwieńczeniem budowy było uruchomienie w 1924 roku elektrowni wodnej przy zaporze. Wysokość całkowita: 36 m, długość korony 168 m. W pobliżu ośrodek wypoczynkowy z wypożyczalnią sprzętu wodnego, Baszta Złotnicka, Zamek Rajsko, Zamek Czocha i zapora na Jeziorze Leśniańskim.

Zwiedzanie: 

Zwiedzanie możliwe bez ograniczeń. Po zaporze można spacerować. Budynek elektrowni nie jest przeznaczony do zwiedzania. Na zaporę nie można wjeżdżać samochodem. Najbliższy bezpłatny parking znajduje się w odległości 500 m (zobacz na mapie).
Zobacz na mapie i wyznacz trasę 

Dowiedz się więcej:

Z Lubomierza można dotrzeć do zapory również pieszo, żółtym szlakiem turystycznym. Szlak przebiega przez Gryfów Śląski a następnie biegnie brzegiem Jeziora Leśniańskiego. Długość trasy wynosi 18 km, orientacyjny czas przejścia około 4 godzin. Zobacz przebieg trasy

Opis obiektu na stronie na stronie zakładu energetycznego
Zdjęcia archiwalne
Ośrodek wypoczynkowy Złoty Sen

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa