Zamek Rajsko

Zamek Rajsko

Niewielki zamek na prawym, stromym brzegu rzeki Kwisy, 15 km od Lubomierza. Niezbyt jasna jest jego historia. Niektóre źródła informują o jego istnieniu już w XIII wieku, inne lokalizują jego powstanie w 19 wieku jako sztuczne ruiny. Ta druga teoria głosi, że do budowy zostały wtórnie wykorzystane detale architektoniczne pobliskich pałaców i kościołów.

Od 1925 roku do II wojny światowej w zamek pełnił funkcję młodzieżowego schroniska turystycznego. Od zakończenia wojny pozostawał niezagospodarowany i niszczał aż do 2010 roku kiedy stał się własnością prywatną i został wyremontowany i zagospodarowany. Obecnie pełni rolę „zamku pod klucz”, można go wynająć wyłącznie w całości.

Zwiedzanie: 

Z uwagi na specyficzny charakter, zwiedzanie możliwe tylko w przypadku gdy zamek nie jest wynajęty. Zwiedzanie w każdy dzień od godz. 12 do 14 – tylko z zewnątrz i wieża widokowa. Planowane zwiedzanie warto uzgodnić telefonicznie pod numerem 601 212 203 aby upewnić się, że w danym terminie będzie to możliwe.

Ceny biletów: 6 zł – normalny, 3 zł – młodzież szkolna.
Dzieci do lat 6 – wstęp bezpłatny.

Zobacz na mapie i wyznacz trasę do zamku

Dowiedz się więcej:

Pieszo można dotrzeć do zamku niebieskim szlakiem turystycznym z zapory w Złotnikach. Długość trasy to 1,6 km. Z uwagi na zaniedbanie szlaku i jego słabe oznakowanie trasę należy zaliczyć do trudniejszych. Zobacz przebieg szlaku

Koszt wynajęcia zamku na 1 dobę wynosi 3750 zł w tygodniu oraz 5 tyś zł w weekendy i święta. Rezerwacji można dokonywać pod podanym wyżej numerem.

Zdjęcia archiwalne

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa