Miejsce katastrofy samolotu w pobliżu zapory pilchowickiej

Miejsce katastrofy samolotu w pobliżu zapory pilchowickiej

Miejsce katastrofy samolotu, która wydarzyła się nad rzeką Bóbr w 1938 roku w pobliżu Zapory Pilchowickiej – drugiej co do wysokości zapory wodnej w Polsce, zaledwie 450 metrów w linii prostej w dół rzeki od korony zapory. Do dnia dzisiejszego na skałach na lewym brzegu rzeki widnieje wykuty znak upamiętniający miejsce katastrofy.

Jak wynika z przekazów słownych mieszkańców najbliższej okolicy, samolot Junkers należący do Luftwaffe (siły powietrzne Trzeciej Rzeszy w latach 1933–1945) rozbił się o skałę dokładnie w miejscu, w którym wykuty jest znak. Przypuszcza się, że samolot leciał z kierunku wschodniego lub północno-wschodniego a do zdarzenia mogło dojść podczas próby awaryjnego lądowania (wodowania) na jeziorze Pilchowickim. W wypadku zginęło 8 osób.

Miejsce należy do mało znanych choć znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie chętnie odwiedzanej przez turystów zapory. Leży przy zielonym szlaku turystycznym wiodącym z Zamku Grodziec  na Zamek Grodno niedaleko Zagórza Śląskiego na 3 kilometrowym odcinku pomiędzy Zaporą Pilchowice a Pokrzywnikiem (przez Dziki Wąwóz). Ten odcinek szlaku ma długość 3 km, jego przejście zajmuje około godziny.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa