Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maternusa

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta. Charakterystyczną sylwetkę kościoła i jego wieżę widać z odległości wielu kilometrów.

W kościele znajdują się piękne freski sklepienne i ołtarze boczne. Po obu stronach ołtarza głównego umieszczone są figury licznych świętych oraz szklane relikwiarze ze szkieletami męczenników Beningusa i Viktoriusa.

Godna uwagi jest też kazalnica zdobiona popiersiami i płaskorzeźbami a zwieńczona ptasią rzeźbą. To oparta na tekście „Fizjolog” z II w n.e. figura pelikana na globie. Ptak jako symbol ofiarności i poświęcenia rozdziera swoją pierś, aby własną krwią ożywić martwe pisklęta. Co ciekawe jest to starochrześcijańska alegoria Chrystusa poświęcającego życie, żeby ratować ludzi na ziemi.

Zabytkowe, lecz sprawne i używane do dzisiaj organy pochodzą z 1797 roku.

Pod nawą główną w latach 1960. odkryto podziemia z grobowcami. Obecnie wejście przykryte jest masywną kamienną płytą znajdującą się pod dywanem w nawie głównej pomiędzy pierwszymi ławkami.

W latach 50. XX w. w kościele przebywał Karol Wojtyła przejeżdżający przez Lubomierz w trakcie jednej z rowerowych wycieczek.

Zwiedzanie: 

Samodzielne zwiedzanie możliwe w godzinach otwarcia, poza nabożeństwami, zaś zwiedzanie z przewodnikiem dla turystów indywidualnych w każdą sobotę o godz. 10:00 (poza uroczystościami kościelnymi) oraz podczas Festiwalu Filmów Komediowych.
Zobacz na mapie i wyznacz trasę

Dowiedz się więcej:

Oficjalna strona Parafii 
Zdjęcia archiwalne

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa