Gryfów Śląski

Gryfów Śląski

Historyczne miasto na Dolnym Śląsku, położone 7 km w linii prostej na zachód od Lubomierza. Geograficznie Gryfów Śląski leży na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą w bezpośredniej bliskości jeziora Złotnickiego w połowie drogi między Jelenią Górą i Zgorzelcem (droga krajowa nr 30).

Historia miasta sięga XIII wieku a jego nazwa od początku istnienia aż do zakończenia II wojny światowej była kombinacją słów gryf i góry, np: Griphenberch (1297), Greifenberge (1353, 1447), Creffenberg (1376). Krótko po wojnie używano nazwy Gryfiogóra a następnie przemianowano na Gryfów Śląski. Dzięki bogatej historii posiada długą listę obiektów zabytkowych wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Warto zobaczyć

Jakiś czas temu zgłosił się do nas turysta, który odwiedził miejscowy punkt informacji turystycznej. Na pytanie co ciekawego można zobaczyć w Gryfowie, uzyskał odpowiedź, że „nic, ewentualnie kościół, ale jest zamknięty„. Nie dajcie się zwieść takim opiniom. Miasto jest godne zwiedzenia, nawet jeśli niewiele osób jest tego świadomych. W szczególności warto zobaczyć:

Rozwiń listę zabytków (jest długa)

Noclegi

● Dodaj obiekt

Restauracje

● Dodaj obiekt

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa