Janice

Janice

Wieś na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Izerskim w gminie Lubomierz 6,5 km na południe w linii prostej od Lubomierza. Janice leżą na wysokości 320-350 m n.p.m. w dolinie Janickiej Strugi.  Od 1990 roku we wsi działa Fundacja Wioski Franciszkańskiej. Dom do niej należący jest miejscem spotkań młodzieży franciszkańskiej. Odbywają się tu rekolekcje, dni skupienia i spotkania wspólnotowe. Fundacja zajmuje się również oznakowaniem dolnośląskiej części Drogi Świętego Jakuba – szlaku turystyczno-pielgrzymkowego oznaczonego symbolem muszli.

Warto zobaczyć

● Rozległe krajobrazy wsi z panoramą Karkonoszy,
● Ruiny kościoła z XVI wieku, w kilku miejscach widoczne ślady polichromii, 
● XIX cmentarz ewangelicki z wieżą pełniącą funkcję kaplicy i dzwonnicy.

Noclegi

● Agroturystyka Pod Lipą

Komunikacja

Autobusy w kierunku Lubomierza kursują tylko w dni nauki szkolnej.
Aktualny rozkład jazdy.

Szlaki piesze

Przez Janice nie przebiegają znakowane piesze szlaki turystyczne. Najbliższy szlak turystyczny (żółty) relacji Rybnica PKP – Schronisko na Stogu Izerskim (przez Starą Kamienicę, Rębiszów, Rozdroże Izerskie) przebiega przez odległą o 2,5 km Grudzę.
Zobacz na mapie.

Szlaki rowerowe

Przez wioskę przebiegają dwa znakowane szlaki rowerowe:
● Zielony (Grudza – Nowogrodziec, przez Lubomierz i Ubocze).
● Czerwony – będący pętlą wokół powiatu lwóweckiego o długości 93 km. Szlak przebiega przez Lubomierz, Wleń, Lwówek Śląski, Gryfów Śląski i Mirsk.
Mapa szlaków rowerowych.

Dowiedz się więcej

 Fundacja Wioski Franciszkańskiej.

Pasiecznik

Pasiecznik

Wieś na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Izerskim w gminie Lubomierz. Położona na wysokości około 370-430 m n.p.m. pośród wzgórz Zabawa, Bojanka i Gęsia Górka 7,5 km w linii prostej na południowy wschód od Lubomierza. Pasiecznik ma 3,5 km długości i prawie w całości leży na drodze krajowej nr 30 relacji Jelenia Góra – Zgorzelec (przez Gryfów Śląski, Lubań). Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 r. jest największą pod względem liczby mieszkańców (587 osób) wsią gminy Lubomierz. Najbardziej rozpoznawalną budowlą jest kościół św. Michała Archanioła roku z wieżą zwieńczoną iglicą.

Warto zobaczyć

● Kościół św. Michała Archanioła z 1323 wraz z wyposażeniem, m.in drewnianą chrzcielnicą i późnogotyckimi rzeźbami kamiennymi,
● Kamienna wieża – pozostałość po kościele ewangelickim,
● Przy wieży pomnik z okazji drugiej rocznicy zakończenia II wojny światowej z 1947 roku

Noclegi

● 

Restauracje

 Smażalnia ryb „u Andruszka”

Komunikacja

Dzięki położeniu przy głównej drodze Pasiecznik jest dobrze skomunikowany ze Zgorzelcem, Lubaniem i Jelenią Górą. Najbliższa czynna stacja kolejowa na trasie Jelenia Góra – Lubań znajduje się w Starej Kamienicy (7 km).
Aktualne godziny odjazdów.

Szlaki turystyczne

Brak znakowanych szlaków turystycznych. Najbliższe przebiegają przez Maciejowiec i Pokrzywnik.
Mapa szlaków turystycznych.

Brak znakowanych szlaków rowerowych. Najbliższe przebiegają przez Janice.
Mapa szlaków rowerowych.

Golejów

Golejów

Wieś na Dolnym Śląsku, w gminie Lubomierz, położona we wschodniej części Wzniesień Radoniowskich będących mikroregionem Pogórza Izerskiego. Golejów rozciąga się na dystansie 3 km w pobliżu drogi krajowej 297 pomiędzy miejscowościami Wojciechów i Pławna.  Leży 5 km w linii prostej na wschód od Lubomierza na wysokości około 427-319 m n.p.m.

Warto zobaczyć

● Wiejski krajobraz wsi z licznymi kapliczkami przydrożnymi,
● Kościół pw. śś. Feliksa i Adaukta, z 1784 r.
● Epitafia x XVII wieku w ścianach kościoła,
● Drewniany krzyż z 1651 roku przy murze cmentarza,
● Pomnik ku czci żołnierzy poległych w I wojnie światowej

Noclegi

● 

Komunikacja

W Golejowie zatrzymują się autobusy odjeżdżające w kierunku Lwówka Śląskiego, Lubomierza i Jeleniej Góry. W większości kursują w dni nauki szkolnej. Aktualny rozkład jazdy.

Szlaki turystyczne

Przez Golejów nie przebiegają znakowane piesze szlaki turystyczne ani rowerowe. Najbliższe znajdują się w Pławnej i Wojciechowie.
Mapa szlaków rowerowych w pobliżu Golejowa.

Wojciechów

Wojciechów

Wieś na Dolnym Śląsku, w gminie Lubomierz, 4 km w linii prostej na południowy wschód od Lubomierza. Wojciechów posiada średniowieczny układ ruralistyczny, jest wsią leśno-łanową. Taki układ był popularny w XII-XV wieku na zalesionych obszarach górskich.  Zagrody rozlokowane po obu stronach głównej drogi i były zakładane na własnym łanie wykarczowanego pola. Znajduje się na wysokości 368-408 m n.p.m. Najwyższym punktem wsi jest kamieniołom położony na wysokości 426 metrów.

Warto zobaczyć

● Kościół pw. św. Bartłomieja z XVIII wieku posiadający 3 barokowe ołtarze i kamienną chrzcielnicę,
● Murowano-szachulcowe zabudowania wsi,
● Krzyże i kapliczki przydrożne, świadczące o powiązaniu wsi z klasztorem w Lubomierzu,
● Kamienny krzyż pokutny.

Noclegi

● 
● 

Komunikacja

Wojciechów leży na trasie z Lubomierza do Jeleniej Góry. Główny przystanek autobusowy znajduje się w centrum wsi, przy kościele. W dni nauki szkolnej odjeżdżają z niego autobusy w kierunku Jeleniej Góry i Lubomierza. Aktualny rozkład jazdy.

Szlaki turystyczne

● Żółty szlak turystyczny z Jeleniej Góry (przez Lubomierz) do Zawidowa.
Zobacz na mapie.

● Czerwony szlak rowerowy w kierunku Lubomierza i Wlenia.
Mapa szlaków rowerowych.

Oleszna Podgórska

Oleszna Podgórska

Wieś na Dolnym Śląsku w gminie Lubomierz, sąsiadująca z Lubomierzem oddalona 1 km na północny zachód od centrum miasta. Oleszna Podgórska rozciąga się na dystansie 3,5 km pomiędzy Lubomierzem a Uboczem. Leży w dolinie rzeki Oldzy (dopływ Kwisy) na wysokości około 330 m n.p.m.  Atutem Olesznej jest malownicze położenie na Pogórzu Izerskim, wzdłuż pasm Karkonoszy i Gór Izerskich.

Warto zobaczyć

● Panoramę wsi z pobliskich wzgórz,
● Pracownia Malarska Vladimira Vilenchytsa,
● Wieża kościoła  św. Mikołaja z XV w.
● Pracownia ikon Bogusława Onsowicza,
● Kościół  pw. Przemienienia Pańskiego,
● Kapliczki i krzyże przydrożne świadczące o powiązaniu wsi z klasztorem w Lubomierzu.

Noclegi

Agroturystyka Sikorki – apartamenty z widokiem na góry
Agroturystyka Oleńka

Komunikacja

Autobusy w kierunku Lubomierz, Gryfowa Śląskiego i Lwówka Śląskiego kursują głównie w dni nauki szkolnej.  Aktualny rozkład jazdy.

Komunikacja kolejowa nie funkcjonuje od 1983 roku a w 2013 r. zdemontowano odcinek torów pomiędzy Lubomierzem i Gryfowem Śląskim. W zamyśle jest budowa na tym odcinku trasy pieszo rowerowej połączonej z trasą Lwówek – Pławna.

Szlaki piesze

Przez Oleszną przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne:
● Zielony – ze Świeradowa Zdroju do Bolesławca (przez Mirsk, Gryfów Śląski, Oleszną Podgórską, Lwówek Śląski),
● Żółty – z Jeleniej Góry do Zawidowa (przez Lubomierz, Gryfów, Leśną)

Szlaki rowerowe

Przez wieś przebiegają trzy znakowane szlaki rowerowe: 
● Żółty (z Olesznej Podgórskiej w kierunku Nagórze i dalej),
● Czerwony (przez Lubomierz do Gryfowa i dalej),
● Zielony (Lubomierz – Ubocze).
Mapa szlaków rowerowych.

Dowiedz się więcej

 Niemiecka strona o Olesznej Podgórskiej.
 Zdjęcia archiwalne.

Popielówek

Popielówek

Wieś na Dolnym Śląsku,  w gminie Lubomierz na Pogórzu Izerskim. Popielówek leży na wysokości około 389 – 480 m n.p.m. w odległości 3,5 km w linii prostej od Lubomierza, częściowo wzdłuż rzeczki Oldzy która niedaleko bierze swój początek. Jest najmniejszym sołectwem i drugą (po Zalesiu) najmniejszą miejscowością gminy Lubomierz.

Do 2002 roku w Popielówku znajdowała się jednostka wojskowa oraz niewielki poligon. Od 2009 dawne zabudowania wojskowe zajmuje szpital rehabilitacyjny.

Warto zobaczyć

● Krajobraz wiejski z panoramą Gór Izerskich i Karkonoszy,
● Liczne kapliczki przydrożne będące świadectwem powiązań wsi z klasztorem w Lubomierzu,
● Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVI wieku,
● Ogrodzenie z budynkiem bramnym, z XVIII wieku,
● Cmentarz przy kościele, z XVI wieku.

Noclegi

● 
● 

Komunikacja

Popielówek leży 2 km od drogi krajowej nr 30 relacji Jelenia Góra – Zgorzelec. Przy niej znajduje się przystanek autobusowy z którego odjeżdżają autobusy w kierunku Jeleniej Góry, Kamiennej Góry, Lubania i Zgorzelca.
Aktualny rozkład jazdy.

Szlaki turystyczne

Najbliższe znakowane szlaki turystyczne przebiegają przez oddalony o 4 km Lubomierz.

Przez Popielówek przebiegają dwa znakowane szlaki rowerowe:
● Zielony (Grudza – Nowogrodziec, przez Lubomierz i Ubocze).
● Czerwony – będący pętlą wokół powiatu lwóweckiego o długości 93 km. Szlak przebiega przez Lubomierz, Wleń, Lwówek Śląski, Gryfów Śląski i Mirsk.
Mapa szlaków rowerowych.

Dowiedz się więcej

● Jolly Med
● Rewizja u pacjentów
● Opinie o szpitalu rehabilitacyjnym

Radoniów

Radoniów

Wieś na Dolnym Śląsku w gminie Lubomierz. Leży 3 km w linii prostej na zachód od Lubomierza w centralnej części Wzniesień Radoniowskich będących mikroregionem Pogórza Izerskiego, na południowo-zachodnich zboczach Głębca, nad potokiem będącym lewym dopływem Młyńskiej Strugi. Podobnie jak pobliski Chmieleń, leży na trasie z Jeleniej Góry do Zgorzelca (granica z Niemcami). Przez Radoniów przebiega linia kolejowa nr 274 relacji Wrocław Świebodzki – Zgorzelec/Görlitz.

Kopalnia uranu

W 1952 roku we wschodniej częsci wsi na zboczu góry Głębiec (421,5 m n.p.m.) odkryto bogate złoża rudy uranu. Bezzwłocznie podjęto decyzję o rozpoczęciu wydobycia w ramach Rejonu II Zakładów Przemysłowych R-1 w Kowarach. Intensywna eksploatacja trwała do 1963 roku do momentu całkowitego wyczerpania złóż. Na terenie kopalni istniały dwa szyby o głębokości 127 i 280 metrów a całkowita długość chodników wynosiła 22,7 km. Podczas 11 lat pracy kopalni wydobyto ponad 344 tony rudy uranu. Po zamknięciu kopalni szyby zasypano materiałem zalegającym na hałdach.

Obecnie (2017 r.) teren jest ogólnodostępny i poza ukształtowaniem w postaci niewielkich hałd porośniętych drzewami oraz pozostałościami betonowych fundamentów brak konkretnych śladów po działalności. Na teren kopalni prowadzi droga gruntowa z Radoniowa. Teren jest wykorzystywany do nielegalnego wyrzucania odpadów. Poza starymi pralkami czy gruzem można również zauważyć ślady działalności poszukiwaczy przygód w postaci większych i mniejszych wykopów. Na terenie kopalni są zlokalizowane skrytki geocache.

Warto zobaczyć

● Pomnik przyrody:  Na szczycie góry Głębiec rośnie lipa o obwodzie pnia wynoszącym 6 metrów,
● We wsi zachowane budynki murowano-szachulcowe z przysłupami,
● Kościół filialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, z lat 1881-1884,
● Pomnik ofiar I wojny światowej,
● Unikatowe kapliczki i figury przydrożne,

Dzięki działalności pszczelarzy i mieszkańców w Radoniowie funkcjonuje wioska tematyczna „Miodowe Wzgórza” stworzona przez stowarzyszenie „Wiemy czego chcemy„.

Noclegi

● 

Komunikacja

Dzięki położeniu przy głównej drodze Chmieleń jest dobrze skomunikowany ze Zgorzelcem, Lubaniem i Jelenią Górą. Najbliższe czynne stacje kolejowe na trasie Jelenia Góra – Lubań znajduje się w Gryfowie Śląskim i Młyńsku.
Aktualne godziny odjazdów.

Szlaki turystyczne

Przez Radoniów nie przebiegają znakowane szlaki turystyczne. Najbliższe znajdują się w Proszówce i Lubomierzu.

Najbliższe znakowane szlaki rowerowe przebiegają przez Krzewie Wielkie, Chmieleń i Lubomierz.
Mapa szlaków rowerowych.

Chmieleń

Chmieleń

Wieś na Dolnym Śląsku w gminie Lubomierz. Chmieleń znajduje się na trasie z Jeleniej Góry do Zgorzelca (granica z Niemcami) 4 km w linii prostej na południe od Lubomierza. Leży na wysokości 400 m.

Warto zobaczyć

Chmieleń nie ma atrakcji turystycznych ani obiektów przeznaczonych do zwiedzania. Jest atrakcją samą w sobie, dzięki typowo rolniczemu charakterowi i rozległym krajobrazom sięgającym od Karkonoszy po Góry Izerskie.

● Można tu oglądać dawną zabudowę wiejską – domy szachulcowe z przysłupami zbudowane w XVIII i XIX wieku.

● Kapliczki i figury przydrożne będące pozostałością po przynależności wsi do klasztoru w Lubomierzu.

● Zabytkowy kościół  pw. św. Mikołaja z XV wieku (przebudowany w latach późniejszych) oraz przynależący do niego cmentarz i dom pogrzebowy. W murze kościoła znajdują się dwie płyty nagrobne z 1695 roku.

Noclegi

● Gospodarstwo Agroturystyczne u Danusi i Pawła
● Pokoje gościnne La Petite France

Restauracje

● La Petite France

Komunikacja

Dzięki położeniu przy głównej drodze Chmieleń jest dobrze skomunikowany ze Zgorzelcem, Lubaniem i Jelenią Górą. Najbliższa czynna stacja kolejowa na trasie Jelenia Góra – Lubań znajduje się w pobliskim Młyńsku.
Aktualne godziny odjazdów.

Szlaki turystyczne

● Niebieski szlak turystyczny z Pobiednej przez Lubomierz do Bolesławca.
Zobacz na mapie.

Przez Chmieleń przebiega znakowany szlak rowerowy ER-10. Mapa szlaków rowerowych.

Pławna

Wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim w gminie Lubomierz. Pławna leży 2,5 km na północny wschód od Lubomierza, na trasie do Lwówka Śląskiego. Jedna z najdłuższych wsi gminy Lubomierz (7,4 km), dzieli się na Pławną Dolną i Pławną Górną. Charakteryzuje się znaczną różnicą wysokości od 255 do 400 m n.p.m.

Warto zobaczyć

 Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych
● Zamek Śląskich Legend
● Arka Noego
● Galerie Miliński
● Gród rycerski
● Kalwaria z drogą krzyżową
● Szlak rowerowy z Pławnej do Lwówka Śląskiego

Noclegi

Pensjonat Jaśmin

 

Komunikacja

Pławna Dolna leżąca przy trasie z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego jest dobrze skomunikowana w porównaniu z innymi miejscowościami gminy Lubomierz. Zatrzymuje się tu sporo autobusów. Mniej jeździ przez Pławną Górną w kierunku Lubomierza. Aktualne rozkłady jazdy.

Pociągi nie kursują od 1983 roku, infrastruktura kolejowa została zlikwidowana. Najbliższa czynna stacja kolejowa znajduje się we Lwówku Śląskim, choć połączenie z Jelenią Górą jest zawieszone (2017). 

Szlaki turystyczne
Przez Pławną przebiegają dwa szlaki turystyczne:
● Niebieski – przebiega po zachodniej stronie, wzdłuż wsi z Pobiednej przez Lubomierz do Bolesławca.
● Żółty – z Pławnej do Gradówka

Trasy rowerowe
Trasa rowerowa z Pławnej do Lwówka Śląskiego biegnąca śladem zlikwidowanej trasy kolejowej. Mapa pozostałych szlaków rowerowych.

Maciejowiec

Maciejowiec

Wieś na Dolnym Śląsku w gminie Lubomierz (nazwa niemiecka Nieder-, Ober- Matzdorf) położona na wschodnim krańcu Wzniesień Radoniowskich będących mikroregionem Pogórza Izerskiego, w dolinie Maciejowickiego Potoku będącego lewym dopływem rzeki Bóbr. Maciejowiec leży 7,5 km w linii prostej na południowy wschód od Lubomierza na wysokości 320-400 m n.p.m.

Warto zobaczyć

● Pałac klasycystyczny (w remoncie)
● Park pałacowy
● Neorenesansowe mauzoleum von Kramsta
● Kaplica pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
● Dwór obronny

Noclegi

 Schronisko Młodzieżowe Maciejówka

Komunikacja

Maciejowiec posiada połączenia autobusowe z Jelenią Górą i Lubomierzem w dni nauki szkolnej (sprawdź aktualny rozkład jazdy). W dni wolne, weekendy i wakacje pozostaje dojazd we własnym zakresie.

Szlaki turystyczne:
Przez wieś przebiegają dwa szlaki turystyczne wiodące przez malowniczy park Krajobrazowy Doliny Bobru:
● Żółty – z Jeleniej Góry do Lubomierza.
● Zielony – z Jeleniej Góry do Wlenia.
Zobacz na mapie.

Przez Maciejowiec nie przebiegają znakowane szlaki rowerowe. Mapa szlaków rowerowych w najbliższej okolicy.